Renault Clio 2026 în România: preț, motoare, GPL sau full hybrid și ce alegi
3 septembrie 2026 · 11 min de citire

Imagine cu rol ilustrativ; automobilul nu reprezintă un model sau o marcă precisă.
Renault Clio 2026 în România: preț, motoare, GPL sau full hybrid și ce alegi
Răspunsul scurt
La 3 septembrie 2026, Renault Clio pornea în România de la 17.800 € cu TVA pentru versiunea evolution TCe 115 cu transmisie manuală. Eco-G 120 EDC, alimentat cu benzină și GPL, costa de la 20.400 €, iar E-Tech full hybrid 160 de la 22.750 €. Pentru TCe 115 cu automată EDC trebuia aleasă cel puțin echiparea techno, listată la 22.100 €.
Alegerea simplificată este aceasta:
- TCe 115 manual — dacă prețul de cumpărare contează cel mai mult și nu te deranjează schimbarea treptelor;
- Eco-G 120 EDC — dacă parcurgi mulți kilometri, ai GPL convenabil pe traseu și vrei două pedale;
- E-Tech full hybrid 160 — dacă rulezi mult în oraș și vrei consum redus fără încărcare la priză;
- TCe 115 EDC — dacă vrei benzină și cutie automată, dar nu ai nevoie de sistem hibrid sau de GPL.
Diferența nu se rezumă la motor. Versiunile de bază nu au aceeași echipare, iar portbagajul maxim scade de la 391 l pe variantele termice la 309 l pe full hybrid. Compară oferta finală, testul pe traseul tău și costul la 100 km înainte să alegi.
Prețuri Renault Clio 2026 în România
Configuratorul oficial Renault Clio afișa următoarele prețuri standard cu TVA la data documentării:
| Versiune comparabilă | Motor și transmisie | Preț de la | Consum mixt WLTP indicat de Renault | Observația importantă |
|---|---|---|---|---|
| evolution | TCe 115, manuală 6 trepte | 17.800 € | 5,0-5,2 l/100 km | cel mai mic preț; 391 l portbagaj maxim |
| evolution | Eco-G 120, EDC 6 trepte | 20.400 € | 6,5 l/100 km pe GPL | benzină + GPL, două rezervoare |
| evolution | E-Tech full hybrid 160 | 22.750 € | de la 3,9 l/100 km | fără priză; portbagaj maxim 309 l |
| techno | TCe 115, EDC 6 trepte | 22.100 € | aproximativ 5,1 l/100 km | automată pe benzină, dar cu echipare superioară |
Prețurile „de la” nu includ automat vopseaua, pachetele, accesoriile, asigurarea, înmatricularea sau finanțarea. Pagina principală Renault încă afișa și o ofertă Rabla cu termen până la 31 august 2026; fiind expirată la data acestui articol, nu am scăzut-o din tabel. Cere dealerului o ofertă scrisă, valabilă în ziua semnării.
Pe aceeași echipare techno, TCe 115 manual costa 20.700 €, TCe 115 EDC și Eco-G 120 EDC câte 22.100 €, iar full hybrid 24.450 €. Aceasta este comparația corectă atunci când dotările au aceeași greutate în decizie.
1. TCe 115 manual: varianta pentru bugetul de intrare
TCe 115 este un motor turbo pe benzină de 1.199 cmc, cu trei cilindri, 115 CP și 190 Nm. În configurația evolution are transmisie manuală cu șase trepte. Renault indică 5,0-5,2 l/100 km și 114-118 g CO₂/km în ciclul mixt WLTP, în funcție de versiune.
Este Clio-ul de ales când diferența de 2.600 € până la Eco-G contează mai mult decât confortul unei automate. Are sens și pentru un rulaj anual modest, unde economiile de carburant ale GPL-ului sau hibridului se recuperează mai greu.
Nu deduce consumul real direct din WLTP. Traficul rece, drumurile scurte, viteza de autostradă, încărcarea și temperatura schimbă rezultatul. La test drive verifică plecarea de pe loc, etajarea treptelor în oraș, turația la 130 km/h și repriza în treapta a șasea. Dacă naveta ta include ambuteiaje zilnice, costul mai mic poate veni cu un compromis de confort.
2. Eco-G 120 EDC: GPL din fabrică și cutie cu dublu ambreiaj
Eco-G 120 folosește motorul HR12 de 1,2 litri, cu trei cilindri, turbo și injecție directă, adaptat pentru benzină și GPL. Are 120 CP, două rezervoare și o cutie automată EDC cu dublu ambreiaj și șase trepte. Renault explică sistemul Eco-G 120 și indică o autonomie totală de până la 1.450 km; aceasta este o valoare de omologare, nu distanța garantată între alimentări.
Pagina românească pentru motorizări indică 6,5 l/100 km pe GPL, iar pagina de versiuni afișează 106-108 g CO₂/km în regim GPL. Consumul în litri este mai mare decât la benzină, dar prețul pe litru poate reduce costul la 100 km. Calculul trebuie refăcut cu prețurile stațiilor folosite de tine:
cost GPL/100 km = consum GPL × preț GPL/litru
Compară rezultatul cu consum benzină × preț benzină/litru. Adaugă eventualele ocoluri până la stație și faptul că motorul pornește pe benzină înainte de a trece pe GPL după încălzire.
Eco-G 120 EDC este opțiunea logică pentru navetă lungă, taxi sau rulaj anual mare numai dacă rețeaua de alimentare se potrivește traseului. La test drive include trafic lent, rampă, mers înapoi și plecări repetate: EDC este o cutie cu dublu ambreiaj, nu o automată cu convertizor. Cere în scris planul de revizii al instalației GPL și al transmisiei pentru VIN-ul comandat.
Pentru detalii despre rezervoare și funcționare, vezi și articolul despre Clio Eco-G 120 EDC în România.
3. E-Tech full hybrid 160: pentru oraș, fără cablu de încărcare
Clio E-Tech full hybrid combină un motor termic de 1,8 litri cu partea electrică și o transmisie automată multimodală. Puterea sistemului este de 160 CP. Bateria se încarcă prin recuperarea energiei și cu ajutorul motorului termic; mașina nu se conectează la priză.
Datele oficiale Renault indică un consum WLTP de la 3,9 l/100 km, emisii de la 89 g CO₂/km și până la 80% din timpul de deplasare urbană și periurbană în mod electric. Ultimul procent provine din testele interne ale producătorului și depinde de baterie, temperatură, traseu și stilul de condus.
Avantajul apare în trafic cu opriri dese, unde energia poate fi recuperată la decelerare. La autostradă, oportunitățile de recuperare sunt mai puține, iar diferența față de un motor pe benzină se poate reduce. Nu cumpăra hibridul numai după consumul minim din reclamă; condu aceeași buclă urbană și extraurbană cu finalistele.
Există și un compromis de spațiu. Broșura Clio indică maximum 309 l pentru portbagajul E-Tech și 391 l pentru versiunile cu motor termic. Dacă vei transporta cărucior, trolere sau echipament sportiv, proba cu obiectele reale este mai utilă decât cifra totală.
Impresiile de condus și zgomotul la accelerație sunt detaliate în testul Clio E-Tech full hybrid 160.
4. TCe 115 EDC: automata pe benzină, dar nu cea mai ieftină configurație
TCe 115 poate fi comandat și cu o cutie automată cu dublu ambreiaj și șase trepte. Problema comparației rapide este echiparea: versiunea automată pornește de la nivelul techno, la 22.100 €, nu de la evolution. Astfel, prețul ajunge foarte aproape de full hybrid evolution și cu 1.700 € peste Eco-G evolution.
TCe EDC are sens dacă nu vrei GPL, nu rulezi suficient urban pentru a justifica hibridul și preferi dotările techno. Echiparea adaugă, între altele, climatizare automată, cameră pentru marșarier, afișaj de bord de 10,25 inchi și sistem openR link cu navigație și Google integrat. Compară însă fiecare dotare pe configurația concretă; pachetele și disponibilitatea se pot schimba.
La test, urmărește reacția la intrarea într-un sens giratoriu, schimbările la accelerație mică și manevrarea pe rampă. Nu ține o mașină cu dublu ambreiaj pe pantă din accelerație; folosește frâna și Auto Hold conform manualului.
5. Spațiu, dimensiuni și utilizare de familie
A șasea generație Clio are 4.116 mm lungime, 1.768 mm lățime fără oglinzi și 1.451 mm înălțime, iar garda la sol declarată este de 142 mm. Este un hatchback de clasă mică, nu un crossover. Lungimea ajută în oraș, dar o familie trebuie să verifice bancheta și portbagajul înainte de comandă.
Montează scaunul de copil folosit de familie, reglează scaunul șoferului și verifică locul rămas în spate. Rabatează bancheta și măsoară pragul de încărcare. Pe versiunile termice, Renault declară până la 391 l, iar pe E-Tech 309 l; cifrele sunt maxime și depind de configurație și metoda de măsurare.
Echiparea evolution include aer condiționat manual, senzori de parcare spate, faruri LED, frână de parcare electrică cu Auto Hold și sistem multimedia de 10,1 inchi fără navigație integrată. Dacă ai nevoie de cameră, climatizare automată sau ecrane mai mari, compară prețul unei echipări superioare cu cel al pachetelor opționale.
6. Siguranță: patru stele, cu detalii care contează
Euro NCAP a testat în 2025 un Clio 1.8 petrol-hibrid cu volan pe stânga. Modelul a primit patru stele, cu 79% pentru protecția adulților, 82% pentru copii, 80% pentru utilizatorii vulnerabili ai drumului și 73% pentru sistemele de asistență.
Fișa Euro NCAP pentru Renault Clio spune că habitaclul a rămas stabil la impactul frontal decalat, dar protecția toracelui șoferului a fost notată „weak”, iar cea a pasagerului „marginal”. La impactul lateral cu barieră, protecția zonelor critice a primit punctaj maxim. Aceste detalii explică mai mult decât numărul de stele luat singur.
Verifică și echiparea mașinii comandate. Unele sisteme ori funcții pot fi opționale, iar testul Euro NCAP nu dovedește că fiecare Clio din showroom are toate camerele și radarele din lista de preț. Cere fișa de echipare după codul configurației.
7. Cum alegi motorul după traseu și rulaj
Mai ales oraș, 10.000-15.000 km pe an
Compară E-Tech full hybrid cu TCe manual. Hibridul aduce confort automat și poate reduce consumul urban, dar costă cu 4.950 € mai mult la prețurile de bază și are portbagaj mai mic. Dacă rulezi puțin, diferența nu se recuperează automat prin carburant.
Navetă lungă și acces bun la GPL
Eco-G 120 EDC are cea mai clară logică. Calculează costul pe 100 km cu prețurile locale și verifică autonomia pe fiecare combustibil, nu doar suma celor două rezervoare. Dacă stația GPL cere un ocol zilnic, include distanța și timpul.
Drumuri mixte și buget minim
TCe 115 manual păstrează aproape 5.000 € față de hibridul de bază. Diferența poate acoperi ani de carburant, asigurare sau anvelope. Merită dacă accepți transmisia manuală și consumul urban mai mare.
Vrei neapărat automată pe benzină
TCe 115 EDC trebuie comparat cu Eco-G 120 EDC și E-Tech pe echipări apropiate. Dacă nu folosești GPL, TCe EDC evită al doilea sistem de alimentare. Dacă mergi mult urban, hibridul poate fi mai potrivit. Ghidul despre mașini noi automate sub 23.000 € arată și alternativele din aceeași zonă de preț.
Pentru diferența tehnică dintre full hybrid și PHEV, citește comparația full hybrid sau plug-in hybrid. Clio E-Tech nu este PHEV și nu are port de încărcare.
Checklist înainte să comanzi un Renault Clio 2026
- Oferta scrisă conține echiparea, motorul, transmisia și codul exact al configurației.
- Prețul cu TVA este separat de Rabla, reducerea comercială și reducerea prin finanțare.
- Sunt trecute vopseaua, jantele, pachetele, accesoriile și pachetul legislativ.
- Termenul de livrare și condițiile de modificare a prețului apar în contract.
- Avansul și situațiile în care se restituie sunt explicate.
- Ai calculat costul total al creditului sau leasingului, nu doar rata lunară.
- Ai cerut prețurile RCA și CASCO pentru fiecare motorizare finalistă.
- Ai verificat dimensiunea și prețul anvelopelor echipării alese.
- Ai făcut test drive cu motorul și cutia comandate, nu doar cu aceeași caroserie.
- Traseul de test include trafic lent, rampă, denivelări și o porțiune extraurbană.
- La EDC ai testat plecarea lentă, R-D, rampa și schimbările după încălzire.
- La Eco-G ai primit planul de service pentru GPL și transmisie.
- La E-Tech ai clarificat garanția sistemului hibrid și a bateriei pentru VIN-ul comandat.
- Ai verificat portbagajul cu obiectele folosite de familie.
- Scaunul de copil încape fără să blocheze poziția corectă a pasagerului din față.
- Camera, senzorii și sistemele ADAS dorite sunt standard sau apar explicit în ofertă.
- Ai verificat perioada inclusă pentru serviciile conectate și costul ulterior.
- Oferta nu folosește o promoție expirată sau un ecotichet pentru care nu ești eligibil.
- Prețul mașinii date la schimb este prezentat separat de reducerea mașinii noi.
- Ai comparat Clio cu cel puțin o alternativă pe același traseu și aceeași formă de plată.
Întrebări frecvente
Cât costă Renault Clio 2026 în România?
Prețul oficial pornea la 3 septembrie 2026 de la 17.800 € cu TVA pentru evolution TCe 115 manual. Eco-G 120 EDC pornea de la 20.400 €, E-Tech full hybrid 160 de la 22.750 €, iar TCe 115 EDC de la 22.100 € în echiparea techno.
Renault Clio Eco-G 120 are cutie automată?
Da. Eco-G 120 este oferit cu o cutie EDC cu dublu ambreiaj și șase trepte. Folosește benzină și GPL și are două rezervoare separate.
Clio E-Tech full hybrid se încarcă la priză?
Nu. Bateria se încarcă prin recuperarea energiei și cu ajutorul motorului termic. Clio E-Tech este full hybrid, nu plug-in hybrid.
GPL sau full hybrid pentru mers în oraș?
Full hybridul este mai potrivit pentru opriri dese și poate rula o parte din timp electric. GPL-ul poate avea un cost mai mic pe kilometru, dar alegerea depinde de prețurile locale, stațiile de pe traseu și rulajul anual. Calculează ambele variante cu consumurile și prețurile tale.
Cât are portbagajul noului Clio?
Renault declară până la 391 l pentru versiunile termice și până la 309 l pentru E-Tech full hybrid. Volumul exact depinde de versiune și echipare.
TCe 115 EDC și E-Tech au aceeași cutie?
Nu. TCe 115 EDC folosește o automată cu dublu ambreiaj și șase trepte. E-Tech are o transmisie automată multimodală integrată în sistemul hibrid.
Câte stele Euro NCAP are Renault Clio 2026?
Generația testată în 2025 a primit patru stele Euro NCAP. Scorurile au fost 79% pentru adulți, 82% pentru copii, 80% pentru utilizatorii vulnerabili și 73% pentru asistență.
Merită echiparea techno?
Merită dacă vrei climatizare automată, cameră pentru marșarier, instrumentar mai mare și navigație cu servicii Google. Compară însă prețul total al configurației, deoarece TCe EDC pornește direct de la techno, în timp ce Eco-G și E-Tech pot fi comandate de la evolution.


